Menu
Cart

Zimny grzejnik - co może być przyczyną?

Sezon grzewczy w naszym kraju trwa ponad pół roku. Od października aż do kwietnia lub maja korzystamy z najpopularniejszego źródła ciepła i sposobu na ogrzanie mieszkania, czyli grzejnika. W pełni sprawny system grzewczy jest zatem istotnym elementem zapewniającym komfort podczas zimowo-jesiennego okresu. Co zrobić kiedy grzejnik jednak pomimo sezonu jest zimny? Sprawdź możliwe przycyzny w naszym artykule.

Sezon grzewczy w naszym kraju trwa ponad pół roku. Od października aż do kwietnia lub maja korzystamy z najpopularniejszego źródła ciepła i sposobu na ogrzanie mieszkania, czyli grzejnika. W pełni sprawny system grzewczy jest zatem istotnym elementem zapewniającym komfort podczas zimowo-jesiennego okresu. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy kaloryfery pozostają zimne z niewiadomych przyczyn, a w domu zaczyna spadać temperatura powietrza. Co powinieneś zrobić w takiej sytuacji? Jaka może być przyczyna niesprawnego systemu? Zawór grzejnikowy, zapowietrzenie, a może termostat? Czy czeka Cię wymiana grzejnika?

Najpopularniejsza przyczyna, czyli zapowietrzenie

Jednym z najczęściej pojawiających się powodów jest zapowietrzenie. Oznacza to, że kaloryfer nie może wypełnić się wodą przez nadmiar zalegającego w nim powietrza. Zapowietrzenie objawia się bulgotaniem wody w instalacji oraz nierównomiernym rozłożeniem ciepła na powierzchni kaloryfera. W takiej sytuacji należy odkręcić odpowietrznik, aby wypuścić z instalacji nadmiar powietrza.

Dokręć zawór odpływowy grzejnika

Kolejną przyczyną niesprawnego systemu mogą być źle dokręcone zawory grzejnikowe. Aby to sprawdzić, należy odszukać element w dolnej części kaloryfera tuż przy przyłączu odpływu. Następnie zdejmij nakrętkę maskującą i spróbuj dokręcić zawory grzejnikowe przy pomocy odpowiedniego klucza.

Sprawdź termostat grzejnikowy

Opisane rozwiązania dotyczące zaworów i zapowietrzenia nie pomogły? Planujesz już wymianę kaloryfera? Warto sprawdzić głowicę termostatyczną. Obróć termostat grzejnikowy kilkukrotnie, zmieniając wartość z maksymalnej na minimalną. Jeśli działanie to nie skutkuje oczekiwaną reakcją kaloryfera, należy rozebrać termostat i zweryfikować działanie iglicy. Powinna poruszać się swobodnie. Jeśli tak nie jest, spróbuj ją wysunąć.

Zanieczyszczona instalacja

Ostatnią z najpopularniejszych przyczyn jest zanieczyszczona instalacja. Zarówno w rurach, jak i samym grzejniku gromadzić się mogą zanieczyszczenia takie jak np. rdza czy kamień. Aby poprawić działanie instalacji, należy wypłukać cały układ oraz zadbać o wymianę wody. Jeśli to rozwiązanie nie przyniesie oczekiwanych efektów, być może czeka Cię wymiana grzejnika.

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Firma Handlowo Usługowa "JK"

ul. Byszewska 17

85-416 Bydgoszcz

sklep@grzejniki-lazienkowe.net

tel. 52 320 17 76

kom. 692 064 226

www.grzejniki-lazienkowe.net

godziny otwarcia:

poniedziałek-piątek 10-18
sobota 9-14
niedziela nieczynne

Facebook Image
Color I Color II Color III